23ти Октомври

ШОПИНГ ВО ЧОРЛУ И ЕДРЕНЕ

Термин:22.10- 24.10

Цена:55 евра (до 10.10.2020)

Редовна цена:  65 евра

Програма:

22.10(четврток)– Тргнување во доцните попладневни часови од автобуска станица Кочани.(Трансфери од Скопје,Велес,Штип,Виница,Каменица,Делчево).Патување преку Бугарија(транзит) со попатни паузи и царински формалности.Преминување преку граничен премин Капитан Андреево-Капи Куле.(границата помеѓу Бугарија и Турција).

23.10(петок)- Пристигнување во Чорлу во утринските часови.Градот е со богата историја, макар и доста непозната за нас и е еден од  модерните  градови за последните години за шопинг во Турција  со доста ниски цени. Околу овој  град са изградени  околу  120 фабрики и  пред секоја од  фабриките  има продавница во која може да си купите текскил, фармерки, постелнини  со  фабрички цени. Ќе имаме можност да  го посетиме  трговскиот  центар „Авантаж „ со околу  40 продавници на маркирани брендови  на женска, машка, детска облека и многу попусти. Ќе посетиме  специјализирана  продавница  за кожена облека – обувки, јакни, чанти,аксесоари. Една од фабриките за најквалитетната  постелнина  во Турција  фабриката ТАЧ се наоѓа  тука и се разбира ќе ја посетиме. Ќе можете да купите постелнина, бањарки, покривки, готови завеси,детски комплети  со  врвен квалитет. Посета  на Мол ОРИОН  со повеќе продавници од марките. – Mavi Jeans, U.S.Polo, Koton, Defacto, Nike,Adidas, LC Waikiki, Madame Coco, Pierre Cardin, ADL, Inci, Derimod, Desa, Herry, Penti, Boyner, English Home.

Посета  на Мол АРЕНА ТРЕНД – во којшто има продавници од секаков тип и за сечиј вкус.

Време за ручек, прошетка  и одмор  во  некое од кафулињата за уживање во познатото  турско кафе.

Доцна попладне сместување во хотел со 3 *.Слободно време.Ноќевање.

3 ден . 24.10 ( сабота)

Појадок. После појадокот состанок на групата и заминување за градот Едрене. Пристигнување во Едрене – вториот османски град кој што бил и главен град после Бурса и пред  Константинопол /Истанбул/, градот на Мазните борби и овошните  сапуни. Посета  на OUTLET трговски центар во Едрене – MARGI OUTLET/околу 2 часа /.Заминување за Централниот дел на Едрене.Посета  на џамијата ”Селимије” – едно од чудата  на османската архитектура, бисерот  на познатиот  османски архитект Синан, изградена во 16 век.Интересен е фактот, дека џамијата  е издржала 71 земјотреси над 7-мата скала по Рихтер  , но останува непроменета.-Безплатен влез.

Слободно време за ручек, разглед  на пазарот  со поглед  кон  џамијата со  можност за шопинг, Безистенот, големата пешачка трговска улица.Посета на бугарската црква „Св. Св. Константин и Елена“ –најстарата бугарска црква во Едрене,која што е изградена во 1869 г.со дозвола од пашата и со средства од бугарското население.

Посета на  склад за  препарати за чистење и перење со изклучително ниски цени.,зачини, баклава, кори за баница;Посета на трговски центар KIPA во  Едрене со  можност за купување на сирење и кашкавал со висок квалитет по изгодни цени.

Тргнување од Едрене во доцните попладневни часови.Се упатуваме кон Македонија со попатни паузи и царински формалности.Пристигнување во Македонија во раните утрински  часови.

Во цената е вклучено:

 • транспорт со високотуристички автобус
 • 1 ноќевање со појадок во хотел 3 * во Чорлу
 • посета на продавници за облека кои се во сопственост на фабриките во градот Чорлу и големи шопинг центри
 • Разглед на Едрене и трансфер до бугарската црква ”Св. Св. Константин и Елена” и џамијата Селимије;
 • посета и шопинг во трговскиот  центар  Margi Outlet и Kipa, дисконти  за препарати за чистење и перење.
 • Туристички придружник од агенцијата за време на патувањето

Во цената не е вклучено:

 • Патничко осигурување( задолжително)

Што предлага OUTLET MARGI:

– LC Waikiki, Koton, Seven Hill, Deichman, Kemal Tanca, Pierre Cardin,Mavi, United Colors of Benetton, Adidas, Colin’s, Hot Point, U.S. Polo Assn., Loft и уште  многу други…

Што можеме да купиме од  Едрене?

 • Сите видови на препарати за чистење и перење по исклучително ниски цени;
 • Убави декоративни сапуни со најразлични форми и ароми, погодни за подарок или сувенир;
 • Јатките се често купувани, има големо разновидност;
 • Баклава, пишмане, локум, кадаиф;

 

СПОДЕЛИ
Претходна понудаKrushevo-Ohrid-Vevchani
Следна понудаOstrog i Budva

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука