Мистична Романија за 8ми Март

05.03-09.03.2020 г.

Цена:97 еур.(6020 ден.)

3 дена /2 ноќевања со појадок

05.03.2020 20.00 состанок на групата на автобуска станица Кочани.Поаѓање во 20.30 h.Ноќно возење низ Бугарија со попатни паузи и царински формалности.

06.03.2020   Пристигнување во  утринските  часови. Се упатуваме  кон главниот град на Романија– Букурешт, транзитно преминување низ градот во насока кон  величенствените Карпати и нивниот „бисер” – гратчето Синаиа. Посета на Синајскиот манастир, од XVII. Сместување  во  хотел 2*/3*. Слободно време. Ноќевање.

07.03.2020 Појадок. Посета на Дворецот “Пелеш” – изграден  во периодот  1873-1883 година како летна резиденција  на романскиот  крал Карол І. Заминување  за Бран. Посета на замокот “Бран”, познат уште како “Замокот на Дракула” – ловната резиденција  на графот Влад Дракула (впечатлива  средновековна тврдина, потоната  во  мистерија, изградена  меѓу 1377 и 1382 г. врз скала висока 60 м.). Слободно време во реонот  на замокот. Попладне  продолжуваме  кон центарот  на Трансилванија  – град Брашов, каде што Петар Берон го издава Рибниот  буквар. Туристичка прошетка: Старата општина, Црната црква – најголемата готска  катедрала во Источна Европа, Белата и Црната кула, црквата “Св. Вартоломеј” – најстариот архитектски  споменик  во  градот слободно време. Вечерта по желба посета  на локален  ресторант, со  вечера по мени, во кое се вклучени традиционални јадења. Ноќевање.

08.03.2020 Појадок . Во  8.30 ч. Заминување  за Букурешт – најголемиот град в Југоисточна Европа, основан во  1459 г. на двата брега  на р. Дамбовита, познат уште како  “Малиот  Париз” заради артистичниот  живот и прекрасната  архитектура. Панорамски  разглед  на градот : Плоштадот Соединение, Плоштадот  Викторија , плоштадот на Слободната преса, плоштадот на Авиаторите, Атенеумот, зградата на Националната Воена академија, пауза за фотографирање. Националната банка, Националниот  театар, Букурешкиот Универзитет, Патриаршката  црква со  моштите на Св. Димитар Бесарбовски – покровник  на градот, Дворецот на Парламентот – втората по големина административна зграда во светот, Плоштадот  Револуција, Националната библиотека, Националниот  театар, Университетскиот  плоштад, Паркот  Чишмидџиу и Триумфалната арка. Слободно време за прошетка . Во  16.00 ч заминување  за Македонија. Вечерта пристигнување  во Македонија.

 

Во цената е вклучено:

-Превоз  со  високотуристички  автобус  /клима, ДВД/

-2 ноќевање  со  појадок  во хотел 2 – 3* во  Синаиа или во околината

-Панорамски разглед  на Букурешт со локален водич

-Туристички придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Целодневен излет Бран (замокот на Дракула) Брашов и замокот Пелеш со вклучени влезници и превоз – 50 евра

– Задолжително патничко осигурување

  • Туристичка такса 1 евро по лице на ден (се плаќа во хотел)
  • Индивидуални трошоци
  • Трансфер од Штип,Велес,Кавадарци,Неготино,Прилеп,Битола,Скопје,Струмица,Радовиш – 10еур по лице
  • Дете до 12 год – плаќа 80% од цената на возрасно лице

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука