Занзибар |2020-21

 

  

 

  

 

  

 

ЗАНЗИБАР | Авионски превоз | 09 Дена – 7 Ноќевања
Синоним за рај или хедонизам – островот Занзибар (Zanzibar). Островот на зачините е тропски остров на кој во својата историја влијание имале персиската, арапската, португалската и британската култура. Занзибар (Zanzibar) служел како место за одмор на трговските патници на релација Европа (Europe) – Индија (India).

 

Во цената се вклучени следниве услуги:

·        Авионски билет

·        Организиран трансфер аеродром-хотел-аеродром

·        Сместување во  одбран хотел 7 ноќи

·        Асистенција на аеродром во Занзибар

Во цената не се вклучени следниве услуги:

 • ·        Оброци и пијалоци во Занзибар
 • Аеродромски такси со вклучен багаж од 30 кг и чинат 320 еур
 • Виза 50 УСД ,се добива на влез во земјата
 • Патничко и здравствено осигурување
 • Факултативни екскурзии
Цена од:

819€

50,615 мкд

СО ПОЈАДОК
+

ТРАНСФЕР

7
Програма – со важност од 01 декември 2020
1 ден

 (среда/недела)

Скопје – Истанбул

Лет од Скопје со авиокомпанијата Turkish Airlines во 09:05ч. Пристигнување во Истанбул во 12:40ч.

Полетување за Занзибар  во 20:20 ч.

2 ден (четврток/понеделник)

Истанбул-Занзибар

 Слетување во Занзибар во 03:40ч. локално време. Организиран превоз до  хотел . Сместување. Ноќевање .
3 ден-8 ден

Занзибар

Појадок. Престој во одбран хотел со можност за факултативни екскурзии.Ноќевање.
9 ден (четврток/понеделник)

Занзибар-Скопје

Полетување за Скопје во 04:35ч. Пристигнување во Истанбул во 13:30ч.Полетување во 20.20ч,

Слетување во Скопје во 19.45 ч локално време

 

 

ХОТЕЛ Услуга 1 / 2 Соба
Kinwedeni Villas 3 * Ноќевање со појадок 819 eur
AMAAN Beach Bungalow 3 * Ноќевање со појадок 885 eur
Langi Lamgi Beach Bungalow 3 * Ноќевање со појадок 919 eur
Sunset Bungalow  3 * Ноќевање со појадок 950 eur
Zanzibar Queen 3 * Ноќевање со појадок 999 eur
Mermaids  Cave Beach&Spa  3 * Се вклучено 1,090 eur
African Sun 3 * Се вклучено 1.069 eur
Fun Beach  3 * Ноќевање со појадок 1.109 eur
Kiwengwa Beach Resort 5 * Ноќевање со појадок 1.179 eur
Ocean Paradise Resort  4 * Ноќевање со појадок 1.199 eur
Blubay Beach 4 * Се вклучено 1.299 eur
Gold Zanzibar 5 * Полупансион 1,399 eur
Melia Zanzibar 5 * Се вклучено 1.635 eur

Важна напомена:

 • Цените се по лице,сместување во двокреветна соба,и валидни за пријавување на мин. 2 патници;
 • Цена за сместување во еднокреветна или трокреветна соба,како и попусти за деца дополнително се пресметуваат;
 • Цена за користење на полупансион или Се вклучено –дополнително;
 • Има можност за сместување во хотели од категорија 3,4 и5 ѕвездички,дополнително ценовник;
 • Цената за пакетот ке зависи од слободни места во авион и хотел;
 • Плаќање исклучиво во денари, курс 1 еур=61,8 мкд;
 • Плаќање при резервација 50% и нема можност т за откажување,менување на термин или менување на имиња после издавање на авионскиот билет. Доплата до 100% – 30 дена пред започнување на патувањето;
 • Останатите општи услови на патување на Фибула Ер Травел
 • Програмата е лекторирана од лектор Ана Бачварска

 

ЕКСКУРЗИИ
Тура со делфини и шумата Јозани

Полудневна екскурзија

Тура до југот на Занзибар, погледнете ги делфините и ако имате малку среќа поиграјте и запливајте со нив. Траење на турата-1 час. Потребни се: пливачки костим, маица, пластични папучи/сандали, пешкир и млеко за сончање.

 

Веднаш потоа, откријте ја густата зелена шума во срцето на најубавиот дел од островот и истражете го малото село Мчангани, во шумата Јозани, опколено со тропска вегетација.

 

Видете ја и познатата сорта на мајмуни- црвениот Колумбус , симболот на фауната на Занзибар. Потребни се:долги панталони, спортски патики, покриени рамења и колена , млеко за сончање и средство против комарци.

 

$90
АDL
Крстарење
по зајдисонцето
Полудневна екскурзија
Kрстарење со традиционални бродови, со обучен екипаж кој ќе го одведе бродот околу 1 км од копното и откако ќе се пушти едрилицата, патувањето може да започне и патниците да уживаат во мирот и тишината на океанот, слушајќи ги брановите кои полека удираат во страните на бродот додека истиот сигурно плови низ тиркизната вода. Свежо овошје, вода и безалкохолни пијалоци се вклучени.

 

Потребно е: костим за капење, маица, шорцеви, пластични папучи / сандали, пешкир и млеко за сончање.

 

$65
АDL
Stone Town & Prison Island

Целодневна екскуризија со ручек

Prison Island – едно од најпознатите места во Занзибар. Најпознато е како живеалиште на големите желки. Одлична шанса да ги видите и нахраните. Истотака посетете ги остатоците од стариот затвор.

 

Во оваа тура вклучена е и посета на главниот град на Занзибар, “Stone Town”. Посета на главните атракции на градот, како на пример куќата на робовите и  големата Катедрала. Вклучен ручек и шопинг.

 

Потребно е:  костим за капење, маица, пластични папучи / сандали,  пешкир,  млеко  за сончање и долги панталони за Stone Town.

 

$110
АDL
Nakupenda тура Целодневна екскурзија со ручек Откријте ја убавината  на островот попознат како Prison Island,  можност да ги видите прекрасните желки од Сејшели, нуркање во Индискиот Океан  со колорнитните корали.

 

Свахили ручек: локално сирење, риба, тропско овошје, ладен чај, кафе, безалкохолни пијалоци и вино се вклучени.

 

Потребно е: костим за капање , маица , пластични папучи / сандали, пешкири и млеко за сончање.

 

$110
АDL
Safari Blue
Целодневна екскурзија со ручек
Вистински бисер во Индискиот Океан, лагуна со кристална вода идеална за нуркање. Различни видови на тропско овошје.

 

Ручек: морска храна, безалкохолни пијалоци и пиво.

 

Потребно е: костим за капање, маица, шорцеви, пластични папучи / сандали, пешкири и млеко за сончање.

 

$100
АDL
Mnemba остров Полудневна екскурзија Mnemba островот кој е во близина на Matemwe. Нуркањето во  Mnemba е неверојатно, како  да сте во некој огромен аквариум.

 

Остров преполн со желки, океан со богат фонд на риба, делфини. Ова е приватен остров и не можат сите да го посетат. За време на екскурзијата се служи овошје и пијалоци.

 

Потребно е: костим за капање, маица, шорцеви, пластични папучи/ сандали, пешкири и млеко за сончање.

 

$80
АDL
Spice Tour & Stone Town
Полудневна екскуризја
Прекрасна можност да ги спознаете и вкусите различните видови на зачини: цимет, ванила кои можете да ги купите со турата во Stone Town, место со богата историја.

 

Движејќи се во Darajani маркетот а потоа ќе ја посетите катедралната црква и познатата куќа на робовите. Куќата на чудата (само надворешно), слободно време за пазарење. Пешачката тура завршува на терасата на Африканската куќа од каде што можете да уживате во зајдисонцето на Занзибар.

 

Потребно е: маица, удобни чевли за пешачење, покриени рамења и колена.

 

$80
АDL

 

 

 

СПОДЕЛИ
Претходна понудаIstanbul – Chorlu – Edrene
Следна понудаUludag, Turcija

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука