8 C
Skopje
четврток, октомври 1, 2020

Praga

467
0

ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ – ДРЕЗДЕН – ВИЕНА

НОВА ГОДИНА 2020

1 ден: САБОТА (28.12.2019) КОЧАНИ – ПРАГА:
Состанок на групата во 09:30 часот на автобуска станица Кочани. Патот води преку Србија и Унгарија со попатни одмори и царински формалности.

 

2 ден: НЕДЕЛА (29.12.2019) ПРАГА:
Пристигнување во Прага во пладневните часови.Панорамско разгледување на градот со локален туристички водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Еврејската четврт, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Сместување во хотел. Во вечерните часови ноќна прошетка низ центарот на Прага со можност за крстарење по реката Влтава и прошетка.Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ден: ПОНЕДЕЛНИК (30.12.2019) ПРАГА – ДРЕЗДЕН – ПРАГА:
Појадок. После појадокот излет во прекрасниот Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато  : Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики, прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни.Ноќевање.

4 ден: ВТОРНИК (31.12.2019) ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ – ПРАГА:
По појадокот предлагаме излет до најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија, град во кој ќе посакате да останете. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Беkеровка како и музејот на Беkеровка. Враќање во хотел.Во вечерните часови можност за посета на традиционален чешки ресторанили чешка пивница или индивидуални активности за прошетки или шопинг. Во договорено време враќање во Прага, вечерта следи трансфер до градскиот плоштад и дочек на новата 2020 година. Во договорено време враќање во хотел. Ноќевање.

 

 

5 ден: СРЕДА (01.01.2020)  ПРАГА – ВИЕНА  – КОЧАНИ:
Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и поаѓање за Виена со попатна пауза во шопинг центарот во Знојмо. Панорамски разглед на рингот: Плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерната уметност, градската палата, Универзитетот, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург. Слободно време за индивидуална прошетка и во договорено време поаѓање за Кочани.
Пристигнување во Кочани во утринските часови.

 

ПРОМО ЦЕНА: 9300 денари (150 евра) за уплата до 15.11.2019
РЕДОВНА ЦЕНА: 11600 денари (180 евра) 

 

 Во цената е вклучено:
*Превоз со високотуристички автобус на наведената релација.
*3 ноќевања со појадок во хотел  Sport 3*** (околина на Прага).
***Директен линк до хотелот: http://www.hotel-sport.cz/en
*Организиран разглед на Прага со професионален лиценциран водич.
*Oрганизиран разглед на Виена.

СПОДЕЛИ
Претходна понудаAtina
Следна понудаMilano

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука