АНДАЛУЗИЈА И МАДРИД

Термин: 16.03.2020

ЦЕНА: 350 ЕУР./21.700 ден.

МОЖНОСТ ЗА ПЛАЌАЊЕ НА 6 РАТИ  ( 3616ден. ) И РАНА УПЛАТА ДО 30.11.2019 г.

1 ДЕН(16.03.) Лет од Софија до Милано/ Бергамо во 11.20ч. со АК ”Ryanair”.  Слетување на аеродромот во Бергамо во 12:30ч. Лет од Бергамо до Севиља во 17.00ч. со АК ”Ryanair”.  Слетување во Севиља во 19.40ч. Пречекување од представник на фирмата. Трансфер до хотелот. Сместување. Ноќевање.

2 ДЕН –(17.03)  Појадок. Претпладне туристическа програма во Севиља – романтичното срце на Шпанија и домот на Кармен и Дон Жуан, главниот град на Андалузија,  расположена во плодородна рамнина на левиот брег на река Гуадалкивир. Разгледување на плоштадот Шпанија, Катедралата – најголемата готска катедрала во светот,која ги носи белезите на двете култури – христјанската и муслиманската, паркот Марија Луиза и др. Попладне патување за Гибралтар  – британската задморска територија, разделена на 7 големи области со живеалишта. Покрај малата површина полуостровот сепак успева да смести животински и растителни видови, кои што се карактеризираат само за овој  дел од планетата. Најпознатите  меѓу  нив са берберските макаци. Тамошните жители се шегуваат,дека кога последниот мајмун во Гибралтар изчезне, тој ќе престане да биде британски. Доцна попладне патување за Коста дел Сол. Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН-(18.03) Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија до Малага – град, основан от финикијците и едно от најстарите средоземноморски пристаништа. Слободно време. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

4 ДЕН –(19.03) Појадок. Заминување за Гранада – најтемпераментниот шпански град и посета на тврдината „Алхамбра” – античката резиденција на маврите и феноменален комплекс од споменици, со впечатливите дворци “Насари” и фантастични дворови, арки, фонтани и градини. Рано попладне заминување за Мадрид. Сместување во хотел. Ноќевање.

5 ДЕН (20.03) Појадок. Tуристичка програма во Мадрид – обиколка и разгледување  на прекрасните  плоштади “Плаза Мајор”, “Дел Сол” и “Шпанија” со Споменикот на Сервантес, Кралскиот дворец, градините на Сабатини и др. Трансфер до аеродромот. Лет Мадрид – Софија во 20.20ч. со АК ‘’Ryanair”. Слетување во Софија во 00.50ч.

 

 

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет Софија – Бергамо, Бергамо – Севиља, Мадрид – Софија со АК „Ryanair” со вклучени авионски такси и мал  багаж/ 40/20/25 см.
 • Трансфери по програмата
 • Туристичка програма во Севиља, Гибралтар, Мадрид и Гранада
 • 4 ноќевања со појадоци 1 вечера во двојни или тројни соби, хотели 3 звезди, 1 ноќевање со појадок во реонот на Севиља, 2 ноќевања со појадоци + 1 вечера во Коста дел Сол, 1 ноќевање со појадок во Мадрид
 • Водач – представник на фирмата туроператор

 

Во цената не е вклучено:

–    Голем  багаж до 10 кг./55/40/20/см. – 15 евра во еден правец ( три правци) ,

-Дополнителен до 20 кг.- 40 евра во еден правец ( три правци)

 • Локален транспорт до историскиот дел на Гибралтар – 30 евра
 • Еднодневна екскурзија до Малага – 35,00 евра
 • Влез со такса резервација за дворецот Алхамбра – 100 евра
 • Влез за посетување на објектите
 • Дополнително медицинско осигурување за над 65г. – 8 евра.
 • Осигурување откажување на патување– 16 евра
 • Единично сместување– 100 евра

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука