ВЕЛИГДЕН

*Прага, Дрезден, Виена*

 

 

Четврток (05.04.2018) Кочани – Прага 

Поаѓање за Прага од автобуска станица Кочани. Дневно и ноќно возење преку Србија и Унгарија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Петок (06.04.2018) Прага

Пристигнување во Прага во претпладневните часови. Разглед на Стариот град: Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник – Орлој, црквата Лорето, Градската куќа, Прашката кула, Националниот музеј, дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито… Сместување во хотел. Во вечерните часови можност за крстарење по реката Влтава. Враќање во хотел. Ноќевање.

Сабота (07.04.2018) Прага – Карлови Вари

Појадок. По појадокот полудневен факултативен излет за Карлови Вари – најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија. Враќање во центарот на Прага,слободно време за индивидуални прошетки и шопинг низ преубавиот центар на Прага. Во договореното време враќање во хотел. Во вечерните часови посета на пивница и дискотека. Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

Недела (08.04.2018) Прага – Дрезден

Појадок. Предлагаме целодневен факултативен излет за Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија, некогаш (по втората светска војна) дел од Источна Германија. Основан уште во 600 г.п.не. на обалата на реката Елба. Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби, како остатоци од некогашното Кралство Саксонија. Стариот дел од градот е слика на богатото и славно минато: Палатата Звингер, седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики, прекрасна нео-ренесансна градба, прекрасната Готска Богородична црква –Frauenkirche, Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор, Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на Фиренца на Елба како што се споредува денешен Дрезден. Враќање во Прага во вечерните часови. Ноќевање.

Понеделник (09.04.2018) Прага – Виена

Појадок. По појадокот напуштање на хотелот и поаѓање за Виена, попатна посета на Виена, разглед на градот, Рингштрасе, Операта, Парламентот, општината Ратхаус, Музејот на модерна уметност, гратската палата, Универзитетот, Катедралата Св. Стефан, зимскиот дворец Хофбург… потоа слободно време за индивидуална прошетка. Поаѓање за Кочани во предвечерните часови, ноќно возење преку Унгарија и Србија.

Вторник (10.04.2018) Кочани

Пристигнување во Кочани во раните утрински часови.

 

Цена на аранжманот: 14.000 денари

 

Во цената на аранжманот е вклучено:

  • 3 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Прага
  • Превоз со високотуристички автобус
  • Организиран разглед на Прага
  • Организиран разглед на Виена

Во цената на аранжманот не е вклучено:

  • Патничко осигурување

 

За повеќе информации јавете се на телефоните: 033-270-765 / 070-336-307

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука