МАКАРСКА

(пакет аранжман 9 ноќевања со превоз)

 

Mагичната привлечност на хрватското приморје доживува кулминација во неговиот најживописен дел – Далмација.
Оваа туристичка мека, доволно позната на македонскиот пазар од времето на заедничката држава и денес изобилува
со квалитети кои ќе Ве остават без зборови. Синилото на Јадранското Море, автентичните приморски градови,
богатиот ноќен живот, морските специјалитети и прекрасните плажи се само дел од долгата листа адути на Далмација!
Во вашиот избор и размислувања, – кое место од многуте нанижени од двете страни на градот Сплит: Тучепи,
Макарска, Подгора, Брела, Трогир, Примоштен, Шибеник, Водице… би ги избрале за одмор, ние за оваа сезона Ви ја
предлагаме Макарска. Бисерот на Далмација и градот кој плени со сета негова содржина. Вам секако ви преостанува
само да уживате во неа! А што всушност Макарска ви нуди?! Навистина многу… Близината на островите Брач, Хвар,
Корчула… планината Биоково, не така далечните слапови на Крка, Плитвичките езера, градовите Сплит, Солин,
Трогир… како и најблиските места: Башка Вода, Брела, Тучепи… се едноставно непрекината инспирација за
збогатување на спомените кои можат да се стекнат за само едно лето во Хрватска и Далмација. Доколку пак посакате
да го посветите своето време исклучиво на Макарска, сосема е извесно дека нема да останете без фотографии.
Посетите на многуте историски градби, како 500 години стариот Фрањевачки самостан, единствениот Малаколошки
музеј, Институтот за планините и морето, црквата Св.Марко на Кациќевиот плоштад, Градскиот музеј, црквите на
Св.Филип и Св.Петар… се вредност која дополнително ќе го направи вашиот престој во Макарска уште побогат.

 

01.ден СКОПЈЕ – МАКАРСКА
Состанок на групата во 16:30 часот на паркингот пред хотел “Holiday Inn”, заминување за Хрватска во 17:00 ч. Патот
води преку граничниот премин Блаце со Косово, Албанија и Црна Гора. Дневно и ноќно возење со попатни одмори.
02.ден МАКАРСКА
Пристигнување во Макарска во претпладневните часови. Попладне, сместување во собите и слободно време за
одмор, релаксација и запознавање со летувалиштето. Ноќевање.
од 03. до 10.ден МАКАРСКА
Денови за одмор со престој во соби (со сопствена бања) или студија (со тоалет и кујна) во приватни куќи, на база
ноќевање или полупансион (со исхрана во ресторан). Комуникација со локалните представници за евентуални
дополнителни услуги, факултативни излети и посети.
11.ден МАКАРСКА – СКОПЈЕ
Напуштање на собите (до 10:00 часот). Заминување од Макарска во попладневните часови (во 16:00 ч). Дневно и
ноќно возење со попатни одмори. Патот води преку Црна Гора, Албанија и Косово.
12.ден СКОПЈЕ
Пристигнување во Македонија во претпладневните часови.

– Терминитe објавени во табелата се однесуваат на ден на поаѓање (термин BUS) или ден на влез во објектите (термин
check-in)

– Цените се однесуваат на пакет аранжман по лице (9 ноќевања со превоз), при сместување на минимум две лица на
соба/студио.

– Цените се изразени во EUR за уплата во денарска пртиввредност: 1 EUR = 62 MKD

 

ПОПУСТИ И ДОПЛАТИ:

– Трето возрасно лице на дополнителен кревет: -15%. – Дете 2-12 години на дополнителен кревет: -25%. – Дете 0-2 години: бесплатно
– Попустите за деца и за трето лице, важат при сместување во соба со две возрасни лица
– Доплата за 9 полупансиони (појадок и вечера) во ресторан 130 EUR / 65 EUR за деца 2-12 год., (со резервација) – Употреба на клима уред, се доплатува во објектот (каде што е достапно)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

– Превоз со туристички автобус на наведената релација

– Сместување во двокреветни соби (со сопствен тоалет) или студио (со тоалет и кујна) на база 9 ноќевања

– Употреба на заедничка кујна е вклучена во цена на собите (не важи за собите во Villa Matijasevic)

– Организација и реализација на аранжманот

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

– Туристичка такса: 9 EUR по лице, 4,5 EUR за лица од 12-18 год. и бесплатно за деца до 12 год.

– Задолжителна полиса за патничко осигурување (препорачуваме – полиса без франшиза)

 

ЗАБЕЛЕШКИ:

– За патување со сопствен превоз цената се намалува за 30 EUR по лице

– За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 40 патници

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука