ВЕЛИГДЕН ВО ИЗРАЕЛ

06. Април –  13 Април 2018
(7 ноќевања / 8 дена)

 

Програма на патувањето

1.Ден: 06– ти Април: Скопје – Истанбул – Тел Авив
Состанок на групатана на Аеродромот воСкопје во 8:50 часот. Лет за Истанбул со PC712 во 10:55 часот и слетување во 13:25 часот. Полетување кон Тел Авив со PC785 во 20:50. На аеродромот Ben Gurion се слетува во 23:05 часот. Пречек од страна на претставник на локалниот партнер и трансфер до хотел во Витлеем. Ноќевање.

2.Ден: 07ми Април:  Витлеем – Маслиновата Гора – Новиот Град –  Еин Карем
Појадок. Посета на Пештерата со Јаслите во Црквата на Светото Рожденство  во Витлеем, од каде продолжуваме кон Маслиновата Гора каде ќе имаме можност за прекрасен  панорамски поглед на вечниот Свет Град. Продолжуваме кон Светите Олтари на Маслиновата Гора, Оче Наш, Капелата Dominos Flavit и Базиликата на Агонијата во Гециманската Градина, позната како Базилика на Сите Нации. Во Гециманската Градина Исус ги поминал последните часови пред да биде уапсен. Посета на гробот на Мајката Божја кој се наоѓа под земја, а на површината е само влезот. Во гробот се наоѓаат и гробовите на нејзините родители Св.Ана и Св.Јоаким и гробот на Св.Јосиф. Гробот на Богородица е празен бидејќи од него телото на Богородица се вознесло на небото. Доколку доволува времето посета на Ein Karem, живописно село родното место  на Св. Јован Крстител. Враќање  во хотел. Вечера. Ноќевање.

3.Ден: 08ми Април:  Стариот Град – Планината Зион –  Еврејски Кварт – Западниот Ѕид              
По појадокот, заминување на целодневна  пешачка тура – прошетка низ Светиот Град по Via Dolorosa – патот на Христовото Страдание. Ќе влеземе во Кулата Antonia, затворот каде Исус ги поминал последните часови пред да биде осуден, па повторно, по Патот на Крстот, Via Dolorosa, ке стигнеме до Базиликата на Светиот Гроб. Тука ќе ги посетиме Голгота, плочата на миропомазувањето и Христовиот Гроб. Ќе продолжиме во посета на Калвари и Празниот Гроб, Планината Зион и Еврејскиот кварт. Ќе влеземе во собата каде се одржала Последната Вечера а потоа ќе продолжиме преку еврејскиот кварт до Западниот Ѕид (Ѕидот на плачот), најголемото Еврерјско светилиште. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

4. Ден:  09-ти Април:  Масада – Мртво Море – Тибериас
По појадокот (со спакуван багаж) се упатуваме кон Масада – искачување со жичарница на тврдината) – спектакуларна Тврдина изградена од страна на Кралот Херод а потоа ќе се упатиме кон најниската точка на Земјината топка, окулу 400м под морското ниво, кон Мртвото Море каде ќе имаме можност да запливаме ( или плутаме ) во пријатно топлата вода.   Попатна  пауза и можност за купување на козметика од Мртво море. Патот го продолжуваме кон Тибериас. Сместување во хотелот. Вечера. Ноќевање

5.Ден: 10– ти Април:  Галилеја – Светите Олтари – Табха – Гора на Блаженствата – Капернаум –  Јарденит
По појадокот се упатуваме кон Галилејското Море каде ќе имаме можност за утринско пловење со брод. Посета на Светите Олтари кои се наоѓаат покрај Галилејското Море, Езеро  каде Исус пред своите апостоли и мноштво верници одржал дел од своите познати проповеди. Посета на Планината на Блаженствата и Табха,  место каде се случило умножувањето на рибите и лебот со кои Христос ги нахранил верниците. Ручек–риба во традиционален ресторан Кибуц. По паузата за ручек се упатуваме кон Јарденит, местото каде Св. Јован го извршил крштевањето и каде ке имате можност да се крстите во светите води на реката Јордан. Враќање во нашиот хотел за вечера.  Ноќевање.

6.Ден: 11ти Април:  Гората Табор – Кана – Назарет
 По појадокот заминуваме кон  планината  Табор каде ќе имаме можност да ја посетиме Црквата на преображдението. Од поножјето до врвот на 575 м надморска висина се патува со помали такси комбиња заради тесниот пат и кривините. Од таму заминување кон Кана Галилејска, каде ќе го посетиме местото каде се случило првото од трите Исусови чуда, кога Исус ја претворил водата во вино на свадбарската веселба. Се враќаме кон Назарет, во посета на Базиликата на Благовештението и Пештерата. Посета и на Црквата посветена на Св.Јосиф, за која се смета дека е изградена врз куќата во која живеела Светата Фамилија, Црквата Св. Габриел со Бунарот на Св. Марија. Заминување кон  хотелот . Вечера. Ноќевање.

7.Ден: 12-ти Април:  Тел Авив
Појадок. Со спакуван багаж се упатуваме на посета на прекрасните Бахајски градини во Хаифа и ке имаме можност за прекрасен панорамски поглед на градот и пристаништето од планината Кармел. Посета на  црквата Стела Марис изградена над пештерата во која живеел Св. Илија Од таму разглед на Тел Авив и уметничкиот кварт Old Jafa. Заминување кон хотел. Вечера. Ноќевање.

8.Ден: 13-ти Април:  Тел Авив – Истанбул – Скопје
Одјавување од хотел во раните утрински часови. Трансфер до аеродром за летот на PC786  во 05:10. Лет за Истанбул, а потоа заминуваме за Скопје со PC351 во 09:40. Пристигнување во Скопје во 10:15.

 

Цена на аранжманот: 849 € / 52.632МКД

 

Во цената е вклучено:

  • Повратен авио билет Скопје – Тел Авив – Скопје
  • Сместување во Хотели со 3* Сите трансфери према програмата
  • Сите посети со вклучени влезници, према програмата
  • Стручен локален водич на српски јазик
  • Техничко водство / Пратител на групата

Во цената не е вклучено:

  • Аеродромски такси 136€ / 8.432 мкд
  • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
  • Задолжително патничко осигурување
  • Задолжителен бакшиш за шоферите и возачите – 45 € / 2.790 мкд (се плаќа при пристигнување во Израел)
СПОДЕЛИ
Претходна понуда** Дубаи **
Следна понуда**Барселона**

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука