ВЕЛИГДЕН

*Крф*

 

05.04.2018 (Четврток)  Кочани – Крф

Поаѓање во 19:30 од автобуска станица Кочани. Патување кон Игуменица со попатни паузи за одмор и царински формалности.

06.04.2018 (Петок)  КРФ

Пристигнување во Игуменица во утринските часови. Пловидба со брод до островот Крф. Планирано пристигнување во претпладневните часови. Сместување во хотел . Слободно време до 15:00 часот. Посета на палатата “АХИЛЕОН“ палатата на австро-унгарската принцеза Елизабета позната како Сиси која поминала значителен дел од животот овде. По разгледот на палатата, продолжуваме кон градот Крф, со попатна посета на Канони – познат локалитет и видиковец, посета на црквата на пресвета Богородица од Влахернакоја се наога на мало островче и панорамски разглед на островот Понтикониси- ( легендата кажува дека островот настанал кога Посејдон го скаменил брод на Феичаните, казнувајќи ги за нивната помош кон Одисеј). Пристигнување во градот, каде се следи церемонијата со изнесувањето на епитафите од црквата Св. Ѓорѓи и од другите цркви во градот пратено од хорска музика, оркестри и групи од девојчиња со корпи цвеќе – симбол на островот. Церемонија продолжува до 21:00 часот кога излегува и последниот епитаф од Митрополијата, пратен од звуците на големиот хор на Митрополијата, следејќи го несекојдневниот настан – оплакувањето на Христос. Враќање во хотелот. Ноќевање.
07.04.2018 (сабота) КРФ – Палеокастрица
Појадок. После појадокот поаѓање кон градот Крф и следење на познатата велигденска церемонија: големата поворка со житијата на епитафот на патронот и заштитник на островот Св.Спиридон. Поворката се движи во ритам на тажниот мелос на композициите од познати италијански композитори, за на крајот да заврши со посмртниот марш од Бетовен. По завршувањето на последната поворка, околу 11:00 часот се случуваат два локални обичаи: Пилина и Мастело. Слободно време до 13.00 часот кога се поаѓа према Палеокастрица, живописно место на северниот дел од островот. Попатна посета на фабрика за пијалоци и слатко од овошјето Ком-куат, кое расте единствено на островот. Слободно време во
заливот Палеокастрица за индивидуални активности. Можност за факултативен ручек со традиционално јагнешко печење или рибни специјалитети. Враќање во хотелот. Слободно време. Околу 21:00 часот се поаѓа кон градот, каде на големиот плоштад се очекува величествениот миг – ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ! Во тие моменти градот е осветлен од  илјадници луѓе со свеќи во рацете, а небото го краси импозантен огномет, а сето тоа ги полни очите и срцата на луѓето. Враќање во хотелот. Ноќевање.
08.04.2018 (недела ) Крф- Игуменица-Метеори-Кочани
Појадок. ПРВ ДЕН ВЕЛИГДЕН-ден на радоста. Во претпладневните часови поаѓање со брод за Игуменица. Посета на манастирската населба Метеори со посета на еден од многуте средновековни манастири подигнати на високи карпи. Метеорите се таканаречени „карпи во воздухот“ едни од најголемите православни комплекси во Грција. Шесте манастири се изградени на природни столбови од песочен камен, а се наоѓаат во близина на планината Пинд во централна Грција. Денес од шесте манастири, пет се машки а еден е женски манастир. Враќање во Македонија во доцните вечерни часови.

Цена на аранжманот : 5990 денари

 

Во цената на аранжманот е вклучено:
-превоз со туристички автобус
-превоз со брод на релација: Игуменица-Крф-Игуменица
-2 ноќевања со појадок
-организација и водство на програмата со лиценциран придружник

Во цената на аражманот не е вклучено
– туристичка такса -2 евра ( задолжителна доплата во агенцијата)
– влезници во локалитетите што се посетуваат по програмата:
– палатата на принцезата Сиси – 8 -10 евра ( се плаќа на влезот )
– влезница за Метеорите – 3 евра ( се плаќа на лице место)
– патничко осигурување 200 денари (задолжително)

 

Рок на пријавување 30.03.2018
За реализација на аранжманот е потребено минимум 45 патници.

 

Повеќе информации на телефоните: 033-270-765 / 070-336-370

 

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука