БУДИМПЕШТА – ВИЕНА

19.10/23.10.2018

1 Ден (19.10.2018)

Поаѓање за Будимпешта во 19:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце и Србија. Ноќно возење со попатни одмори.

2 Ден (20.10.2018)

Пристигнување во Будимпешта во претпладневните часови. Панорамски разглед на
градот: Пешта – Споменикот на Милениумот, Операта, улиците Андраши, Ракочи,
Ваци… Парламентот, црквата Св.Стефан, мостовите на Дунав, Будим – Цитаделата,
Кралската палата, црквата на кралот Матејас, Рибарската тврдина… Сместување во
хотел. Слободно попладне Вечерта, факултативно крстарење со брод под мостовите
на Дунав и можност за факултативна вечера во традиционален ресторана- Чарда со
богата музичка проограма на танци и ора. Ноќевање.

3 Ден (21.10.2018)

Слободен ден за индивидуални активности, или можност за факултативна посета на
Виена: Панорамски разглед на градот: Рингштрасе, катедралата Св.Штефан и
Штефанплац, Бургтеатар, Мусеум Квартие, Палатата Хофбург, Парламентот, Градското
Собрание Ратхаус, катедралата Фотиф, Универзитетот, Маријатерезианплац,
Виенската Опера… Слободно време. Враќање во Будимпешта со попатна посета на
шопинг центарот ПАНДОРФ. Пристигнување во вечерните часови. Вечерта, можност за
Факултативна вечера во Чарда со танци и уметничка програма, како и мени од
унгарската кујна. Ноќевање.

4 Ден (22.10.2018)

Појадок. Напуштање на хотелот. Слободно време за индивидуални активности или
посета на некои од знаменитостите како Тропикариумот, Зоолошката градина или
едноставно, време за прошетка до Кралската Палата и влез во Лавиринтот или
факултативно посета на Сентендре – живописно гратче во кое се негуваат старата
архитектура и народните ракотворби, можност за посета на голем број винотеки,
рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. Враќање во Будимпешта. Во попладневните
часови заминување за Македонија. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи.
Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

Цена на аранжманот: 99 Eur (6.138,00 мкд)

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Сместување во хотел 3***, на база 2 ноќевања со појадок
– Организиран разглед на Будимпешта и Сентендре
– Организација на аранжманот и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Факултативно крстарење по Дунав (15 €)
– Факултативна вечера во Чарда ( 30€)
– Фкулативна посета на Виена и Пандорф ( 35Еур )
– Влезници за музеите и културно – историските споменици
– Патничко осигурување 160,00 мкд

СПОДЕЛИ
Претходна понуда* Лутраки *
Следна понудаСапарева бања

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Внесете коментар!
Внесете го вашето име тука